فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلترهای به کار رفته در انواع سیستم های تصفیه آب می بایست در فواصل زمانی معینی تعویض گردند. زمان تعویض فیلتر در مدل های مختلف دستگاه های تصفیه آب خانگی ، یخچال و سایر سیستم های تصفیه آب به پارامترهای مختلفی از جمله میزان آلودگی آب ، نوع فیلتر ، برند فیلتر ، نوع دستگاه و میزان مصرف آب ، بستگی دارد. به عنوان مثال تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی شش مرحله ای RO معمولی در اکثر موارد مطابق جدول زیر انجام می گیرد:

نوع فیلتر:

عمر مفید:

فیلتر PP

فیلتر مرحله اول – پلی پروپیلن ( الیافی PP )

حداکثر سه ماه

udf-filterفیلتر مرحله دوم – کربن گرانول فعال ( UDF )

سه الی شش ماه

cto-filterفیلنر مرحله سوم – کربن بلاک ( CTO )

سه الی شش ماه

ro-filterفیلتر مرحله چهارم – ممبران ( RO membrane )

۱۲ الی ۱۸ ماه

post-carbon-filterفیلتر مرحله پنجم – پست کربن ( کربن نهایی )

۱۲ الی ۱۸ ماه

mineral-flterفیلتر مرحله ششم – مینرال

۱۲ الی ۱۸ ماه

البته باید توجه داشت در برندها و انواع مختلف دستگاه های تصفیه آب خانگی ، عمر مفید فیلترها متفاوت است. به عنوان مثال مدت زمان عوض کردن فیلتر تصفیه اب در دستگاه های آنتی باکتریال گاهی تا دو برابر بیشتر از فیلترهای تایوانی در دستگاه های معمولی است. عوامل دیگری نیز در عمر مفید فیلترها تاثیر گذار هستند. تعویض به موقع فیلترهای پیش تصفیه ( مراحل ۱ ، ۲ و ۳ ) از جمله مواردی است که به طور مستقیم در عمر فیلتر ممبران تاثیر گذار است. با توجه به قیمت فیلتر ممبران که فیلتر اصلی دستگاه محسوب می شود و از تمام فیلترهای دیگر گران تر است، حتما به زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی می بایست توجه ویژه داشت.


نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب حتماً می بایست توسط کارشناسان آموزش دیده انجام گردد. در زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب ، سایر بخش های دستگاه نیز بررسی می شود و در صورتی که مشکلی داشته باشند توسط سرویس کار ، مشکل برطرف می گردد. توجه داشته باشید که در صورت عملکرد ناصحیح هر یک از بخش های دستگاه ، ممکن است خسارات جدی به قطعات الکتریکی وارد شده و دستگاه غیر قابل استفاده گردد. همچنین در صورت رعایت نکردن طریقه نصب فیلتر تصفیه آب به صورت صحیح ، ممکن است کیفیت آب آشامیدنی تحت تاثیر قرار گیرد و عمل تصفیه به طور کامل انجام نشود که این مورد نیز برای سلامتی بسیار زیان آور خواهد بود.

نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب را به اختصار در اینجا شرح می دهیم: برای تعویض فیلترهای مراحل ۱ ، ۲ و ۳ دستگاه های معمولی نیاز به آچار مخصوص ، LUBRIKIT ( جهت سهولت آب بندی هوزینگ ها ) و در صورت نیاز واشرهای زاپاس ، می باشد.

لوازم مورد نیاز برای تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

لوازم مورد نیاز برای تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

قبل از شروع ، دستگاه را از برق کشیده، شیر اصلی آب ورودی به دستگاه و شیر منبع ذخیره را می بندیم. شیر آب تصفیه بالای سینک را باز می کنیم تا آب داخل شیلنگ ها خالی شود. سپس هوزینگ مرحله ی اول را توسط آچار باز می کنیم. فیلترفیت ( قطعه پلاستیکی که برای نگه داشتن فیلتر در مرکز هوزینگ استفاده می شود. ) را در صورت وجود از دور فیلتر پلی پروپیلن مصرف شده، باز کرده و دور فیلتر جدید قرار می دهیم. دیواره های داخلی هوزینگ را شستشو می دهیم. فیلتر جدید را داخل هوزینگ قرار داده و واشر را بررسی می کنیم. واشر می بایست دقیقا فرو رفتگی لبه ی هوزینگ قرار گرفته باشد. لبه ی بالایی هوزینگ را به ماده ی روغنی آغشته کرده و هوزینگ را با دست سفت می کنیم، سپس توسط آچار این عمل را تکمیل می نماییم. توجه داشته باشید در صورتی که بعد از انجام این مراحل و باز کردن شیر اصلی آب ، هوزینگ آب بند نشد، احتمالاً نیاز به تعویض واشر دارید. اگر با تعویض واشر نیز مشکل حل نشد، با کارشناسان تعویض فیلتر تصفیه آب تماس حاصل فرمایید.

هوزینگ تصفیه آب

همین مراحل تعویض فیلتر تصفیه آب را برای هوزینگ شماره ۲ و ۳ نیز انجام دهید. البته روش تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب در انواع مختلف دستگاه ها ممکن است متفاوت باشد. و ما در اینجا طریقه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب استاندارد ۶ مرحله ای RO را شرح می دهیم. تعویض فیلتر تصفیه آب یخچال ، تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب رومیزی و … همه با یکدیگر متفاوت است.

در مرحله ی بعدی به سراغ عوض کردن فیلتر ممبران می رویم. فیلتر مرحله ی چهارم دستگاه تصفیه آب خانگی فیلتری بسیار حساس بوده و نباید روی بدنه ی آن فشار وارد شود. بعد از باز کردن هوزینگ توسط آچار مخصوص، ممبران کهنه را با استفاده از دم باریک ، خارج می کنیم، داخل هوزینگ را شستشو داده ( بدون استفاده از مواد شوینده ) و با احتیاط ممبران جدید را جایگزین می کنیم. توجه داشته باشید برای باز کردن هوزینگ ممبران نیاز به آچار با یک سایز کوچک تر از آچار هوزینگ های ۱۰ اینچی دارید:

هوزینگ ممبران

فیلترهای مراحل ۵ و ۶ یعنی فیلتر پست کربن و مینرال با فیلترهای مراحل قبلی سیستم متفاوتی دارند. در فیلترهای مراحل ۱ تا ۴ ، ما یک هوزینگ نگه دارنده ی فیلتر داشتیم که با باز نمودن آن، فیلتر عوض می شد. اما در مرحله ی ۵ و ۶ دستگاه، خبری از هوزینگ نیست و فیلتر به طور کامل با محفظه ی پلاستیکی یک پارچه اش ، تعویض می گردد. این امر به آسانی با خارج کردن شیلنگ ها امکان پذیر است.

برای مشاهده ی فیلم آموزش تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب ، روی تصویر زیر کلیک کنید:

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

لینک فیلم آموزش تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب در آپارات
لینک فیلم آموزش تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب در یوتوب


خرید فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی

جهت خرید فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی  و اطلاع از قیمت فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی می توانید با ما تماس گرفته و فیلتر مورد نظرتان را سفارش دهید. همچنین کارشناسان تعویض فیلتر این مجموعه در تهران، آماده ی مراجعه ی حضوری و انجام خدمات مربوط به تعویض فیلتر و تعمیرات انواع دستگاه تصفیه آب خانگی ( اطلس فیلتری ، سافت واتر ، آکواجوی ، روبن و … ) هستند. فروش فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی در تهران ، اصفهان ، شیراز ، تبریز و تمامی شهرستان ها با ارسال سریع و تضمین کیفیت ، توسط این مجموعه انجام می گیرد. فیلترهای تصفیه آب ارائه شده توسط مجموعه آر-او فیلتر از برندهای معتبر و شناخته شده دارای استاندارد جهانی کیفیت آب آشامیدنی می باشند.

تعویض به موقع فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است

تعویض به موقع فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.


چرا باید از فیلترهای تصفیه آب استاندارد استفاده کنیم؟

در بازار ایران برندهای متفرقه فراوانی که به ادعای فروشندگان آنها ساخت چین یا تایوان هستند یافت می شود. چطور از میان این همه تنوع فیلتر مناسب برای دستگاه تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟ به خاطر داشته باشید دستگاه تصفیه آب و فیلترهای آن به طور مستقیم به سلامت آب و سلامت انسان مرتبط هستند. گاهی استفاده از فیلتر غیر استاندارد و یا عدم تعویض به موقع فیلترهای دستگاه تصفیه آب، نه تنها کیفیت بهتری از آب آشامیدنی در اختیار ما نمی گذارد بلکه باعث رشد باکتری در فیلترها و ورود مستقیم آنها به سیستم گوارش ما می گردد. از اینرو حتماً از فیلترهای با برند جهانی و شناخته شده که استانداردهای بین المللی و گواهینامه های مربوطه را دارا هستند می بایست استفاده شود. تا از سلامت آب و در نهایت سلامت خود و خانواده مان اطمینان حاصل کنیم.

فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی